Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 4:41

Ranking odkurzaczy automatycznychRoboty niestety lub odwrotnie nie są jeszcze tak inteligentne, jak ludzie. Jednak są już obok nas. Przykładem jest odkurzacz robot.

Tego wynalazku nie można nazwać nowością - pierwsze modele odkurzaczy automatycznych pojawiły się jeszcze w latach 90. Od ponad dwudziestu lat ich funkcjonalność została znacznie rozszerzona. Nowoczesne roboty szybko i skutecznie usuwają kurz i brud z podłóg, dywanów, płytek i innych powłok - a co najważniejsze, czyszczenie odbywa się bez twojego udziału. Oczywiście mają też swoje wady. Odkurzacze robotów kosztują dużo - średnio cena modelu automatycznego jest porównywalna z kosztem zaawansowanych odkurzaczy do ręcznego sprzątania.

Łatwość użycia

Odkurzacz robot jest łatwy w użyciu. Wybierz jeden z programów przeznaczonych do różnych typów powierzchni, ustaw czas sprzątania, a twój automatyczny asystent rozpocznie swoją podróż - podczas gdy ty pijesz kawę lub bawisz się z dzieckiem.

Funkcjonalność

Istnieje kilka typów urządzeń:

• Odkurzacz automatyczny do czyszczenia na sucho - zasysa kurz i zanieczyszczenia wraz ze strumieniem powietrza;

• odkurzacz robota myjącego - przeprowadza czyszczenie na sucho i na mokro;

• robot polerujący - wyposażony w serwetki z mikrofibry, polerujący powierzchnie na połysk.

Funkcjonalność urządzeń jest imponująca. Robot porusza się precyzyjnie, unikając „uderzania” w przedmioty - pomagają mu w tym czujniki kontaktowe. Dalmierze ultradźwiękowe, montowane w droższych modelach, określają rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu, a lasery skanują przestrzeń i ją mapują. Funkcja „wirtualnej ściany” zapobiega wyjściu robota z pomieszczenia lub na klatkę schodową. Program „sprzątanie miejscowe” określa ograniczony zakres ruchu odkurzacza. Niektóre modele wyposażone są również w funkcję jonizacji powietrza, niezbędną dla alergików. Specjalne dysze do zbierania wełny są bardzo przydatne dla rodzin ze zwierzętami. Po zakończeniu sprzątania robot samodzielnie trafi do ładowarki, a nawet wyczyści pojemnik na kurz - jednak tylko drogie modele są wyposażone w tę funkcję.

Oszczędzaj czas

Możesz wyjść z domu lub po prostu iść spać i mieć pewność, że twój dom znów będzie czysty. Drogie, nowoczesne modele są w stanie uporządkować pokój w zaledwie 30-40 minut. W przypadku prostszych odkurzaczy potrzeba więcej czasu - do 8 godzin.

Wszechstronność

Praktycznie nie ma powierzchni, z którą odkurzacz automatyczny sobie nie poradzi. Praktyczne eksperymenty pokazują, że czuje się pewnie zarówno na płaskich podłogach drewnianych lub linoleum, jak i na betonie pokrytym pyłem budowlanym. Ponadto zaawansowane modele są w stanie poruszać się po różnych typach powierzchni, niezależnie zmieniając funkcjonalność - i to w ramach tego samego cyklu czyszczenia.

Dyskrecja

Pracujący robot próżniowy szybko przestaje zwracać na siebie uwagę - po przyzwyczajeniu się do niego i w pełni cieszyć się widokiem. Praktycznie nie hałasuje, a do tego porusza się dość cicho. Dzięki funkcji „wirtualnych ścian” możesz samodzielnie zdefiniować obszar działania odkurzacza - np. Zabronić mu wchodzenia do pomieszczenia, w którym bawią się małe dzieci.Rankig1. Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner 2 Roborock S50

2. iRobot Roomba 980

3. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

4. Electrolux PI92-4STN

5. iRobot Roomba 675