Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 3:45

Pralko suszarka – opinieLista niezbędnych sprzętów domowych była kiedyś ograniczona do żelazka, kuchenki, pralki i lodówki. Dziś urządzenia są coraz nowocześniejsze i łączą w sobie kilka elementów czy funkcji. Przykładem jest pralko suszarka

Pralki 2 w 1 (lub nawet 3 w 1, jeśli modele mają funkcję pary) nie pojawiły się przypadkowo. Przede wszystkim w wielu suszarkach konstrukcja oparta jest na obracającym się bębnie - takim samym jak pralka. Oznacza to, że istnieją przesłanki do łączenia urządzeń. Jeśli chodzi o dodatkowe elementy, które zapewniają odprowadzanie wilgoci, dość łatwo jest je umieścić w pralce, ponieważ jest tam wystarczająco dużo miejsca. Główną różnicą w projektach modeli konwencjonalnych i kombinowanych jest obecność drugiego elementu grzejnego przeznaczonego do ogrzewania powietrza. Ponadto niektóre modele kondensacyjne mają specjalny pojemnik do zbierania wody.

Pralko-suszarka 2 w 1 pojawiła się po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych, ale produkty tak bardzo zużywały prąd, że nikt nie chciał ich kupować. Później pojawiły się bardziej energooszczędne modele, a dziś wiele znanych marek produkuje sprzęt do prania i suszenia. Pralko-suszarkę, podobnie jak inne urządzenia gospodarstwa domowego, najwygodniej wybrać według jej parametrów. Lista ważnych cech obejmuje:

• klasa energetyczna (B, A lub A +, dostępne tylko u wiodących producentów);

• wymiary;

• liczba trybów;

• maksymalny wsad do prania i suszenia;

• dostępność dodatkowych funkcji (takich jak obróbka parą).

Waga

Wybierając pralkę 2 w 1, wiele osób spodziewa się, że można załadować brudne pranie do zbiornika, a następnie wydostać się z niego już czyste, wysuszone rzeczy. Jednak w praktyce działa to nieco inaczej. Pralka przeznaczona do prania 6 kg prania może jednorazowo wysuszyć około 3 kg prania. Dzieje się tak, ponieważ ogrzane powietrze podczas suszenia musi swobodnie wpływać do zbiornika, więc wnętrze musi pozostać w połowie puste. Im większa waga rzeczy do prania i suszenia, tym więcej energii zużyje urządzenie. Dla osób, których budżet rodzinny jest wystarczająco skromny, odpowiednie są mniej wydajne modele. Właściciele pralek z suszarkami mają dwie możliwości: zorganizować suszenie części bielizny w mieszkaniu (na kaloryferach lub konstrukcjach składanych) lub suszyć w dwóch etapach. Biorąc pod uwagę, że nowoczesne modele „zwracają” rzeczy prawie suche, druga metoda nie zajmie dużo czasu. Wiele marek ma przyspieszony program (cykl trwa 35-60 minut). Jednak w przypadku delikatnych tkanin lepiej jest stosować delikatne programy pielęgnacyjne. Suszenie trwa do dwóch godzin, ale tkanina się nie odkształca.

Czy taka maszyna jest niezawodna?

Istnieje ogólna zasada: im bardziej złożona technika, tym większe prawdopodobieństwo, że jakaś część zawiedzie. Żywotność pralko-suszarki w dużej mierze zależy od niszy cenowej. Niedrogi sprzęt jest w stanie pracować bez awarii przez około pięć lat. W średnim segmencie cenowym pralki zaprojektowane na 7-9 lat eksploatacji. Przy dobrej opiece mogą dożyć nawet 12 lat. Pralki i suszarki klasy premium oraz urządzenia profesjonalne wytrzymają 10-15 lat, a ich rekordowa żywotność sięga nawet trzech dekad.