Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 3:09

Odkurzacze pionowe a roboty sprzątająceTrudno kogoś zaskoczyć zwykłym klasycznym odkurzaczem. Jednak format jest już uważany za uciążliwy i niewygodny w codziennym sprzątaniu mieszkania lub domu. Dlatego producenci stworzyli alternatywę. Jedną z nich jest odkurzacz pionowy i robot sprzątający

Jest to urządzenie jednoczęściowe bez węża. Na dole znajduje się dysza ssąca, a na górze uchwyt ze zintegrowanym silnikiem elektrycznym i kompaktowy worek na śmieci. Takie modele działają głównie ze wbudowanej baterii, będąc całkowicie niezależne od gniazdka. Dlatego porównujemy je z automatycznymi robotami czyszczącymi, które również nie potrzebują kabla podczas czyszczenia.

Odkurzacze roboty to kompaktowe urządzenia, które działają całkowicie autonomicznie. Mają wbudowany komputer i czujniki, dzięki czemu mogą z łatwością poruszać się w przestrzeni, odkurzając cały obszar. Aby uzyskać bardziej szczegółowe porównanie techniczne, warto zapoznać się z ogólną charakterystyką odkurzaczy sztyftowych i robotów. Cechy wspólne to:

• moc ssania (zależy od modelu, ale silniki elektryczne takich urządzeń dają mniej więcej ten sam wskaźnik);

• niezależność podczas czyszczenia;

• mały pojemnik na odpady (zwykle do 1-1,5 litra);

• dostępność modeli z czyszczeniem na sucho i na mokro.

Różnice to:

• zasada działania (odkurzacz jest ręczny - wszystkie czyszczenie musisz wykonać samodzielnie);

• żywotność baterii (odkurzacz robot znacznie rzadziej wymaga ładowania i często jest w stanie sam dotrzeć do stacji dokującej po czyszczeniu);

• wszechstronność (odkurzacz pionowy można dodatkowo posłużyć do sprzątania wnętrza samochodu i mebli tapicerowanych, ale odkurzacze automatyczne nie mogą).

Czy istnieje różnica w mocy silnika i mocy ssania?

Wybierając odkurzacz, często na pierwszym miejscu stawiamy moc ssania, ponieważ główną funkcją takiego urządzenia jest wyłapywanie wszystkich zanieczyszczeń z wykładziny podłogowej. Ten parametr jest mierzony w watach. Średni zakres mocy ssania odkurzaczy automatycznych wynosi do 50–70 W. W przypadku urządzeń typu odkurzacz pionowy wartość mocy jest wyższa - do 350 watów. Taki odkurzacz może być głównym narzędziem do kompleksowego sprzątania domu na powierzchni do 160 m².

Typ odpylacza Pojemnik / kolba, system cyklonowy

Użytkownik musi określić kluczowe wymagania dotyczące powierzchni, która będzie odkurzana. Odkurzacze automatyczne z segmentu średniego i premium dobrze radzą sobie z kurzem i brudem na twardych podłogach. Jedynie dywany i wykładziny sprawiają im trudności. Czasami moc silnika elektrycznego w modelach robotów nie wystarcza do prawidłowego oczyszczenia powierzchni. Jeśli masz w domu lub mieszkaniu dywany z wysokim włosiem, lepiej jest preferować modele przyklejane. Jeśli główną powłoką w mieszkaniu są płytki ceramiczne, gres porcelanowy lub laminat, to odkurzacz automatyczny jest dobrym rozwiązaniem. Eksperymenty pokazują, że nawet niedrogie modele radzą sobie z kurzem, sierścią zwierząt, okruchami i innymi drobnymi odpadkami.

Odkurzacze pionowe są bardziej wszechstronne. Równie dobrze usuwają brud z twardych podłóg i dywanów. Model Karcher FC5 jest tutaj wzorem. Dzięki wymiennej dyszy do dywanów i wbudowanemu filtrowi aqua uzyskuje się wysoką jakość czyszczenia niezależnie od wykładziny podłogowej.