Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 4:53

Jaki monitor do laptopa wybrać?Wysokiej jakości wyświetlacz ma ogromną przewagę w zadaniach multimedialnych wykonywanych na laptopie.

Wymiana ekranu laptopa jest trudniejsza niż zakup nowego monitora do komputera stacjonarnego, nie wspominając o zainstalowaniu nowej matrycy LCD w komputerze mobilnym, czego nie da się zrobić we wszystkich przypadkach. Dlatego właśnie należy podejść do wyboru ekranu laptopa z pełną odpowiedzialnością.

Co jest lepsze: matryca IPS czy TN?

Panele LCD dwóch typów są powszechnie stosowane w ekranach laptopów, ultrabooków, tabletów i innych komputerów przenośnych:

• IPS (przełączanie w płaszczyźnie)

• TN (Twisted Nematic)

Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, ale warto wziąć pod uwagę, że są przeznaczone dla różnych grup konsumentów. Dowiedzmy się, jaki typ matrycy jest dla ciebie odpowiedni. Wyświetlacze oparte na standardach IPS mają następujące zalety :

• duże kąty widzenia - niezależnie od strony i kąta patrzenia, obraz nie będzie wyblakły i nie straci nasycenia kolorów

• doskonałe odwzorowanie kolorów - wyświetlacze IPS odtwarzają kolory RGB bez zniekształceń

• mają dość duży kontrast.

Jeśli masz zamiar przetwarzać zdjęcia za pomocą wstępnie skalibrowanego monitora lub edytować wideo, będziesz potrzebować urządzenia z tego typu ekranem.

Wady technologii IPS w porównaniu do TN:

• długie czasy reakcji pikseli (z tego powodu ten typ wyświetlacza jest mniej odpowiedni do dynamicznych gier 3D).

• monitory i komputery przenośne z panelami IPS są generalnie droższe niż modele TN.

Najpowszechniej stosowane są matryce ciekłokrystaliczne wytwarzane w technologii TN. Ich zalety obejmują:

• niska cena

• niskie zużycie energii

• czas odpowiedzi.

Ekrany TN dobrze sobie radzą w szybkich grach, takich jak strzelanki FPS. Do takich zastosowań wymagany jest ekran o czasie odpowiedzi nie większym niż 5 ms (w przypadku matryc IPS jest to zwykle dłuższy). W przeciwnym razie na wyświetlaczu można zaobserwować różnego rodzaju artefakty wizualne, takie jak smugi szybko poruszających się obiektów. Jeśli chcesz korzystać z technologii 3D na monitorze lub laptopie z ekranem stereo, lepiej wybierz matrycę TN. Niektóre wyświetlacze tego standardu są w stanie odświeżać obraz z częstotliwością 120 Hz, co jest warunkiem działania okularów stereo typu aktywnego.

Ważne parametry: jasność i kontrast monitora

Rozważmy dwa ważniejsze parametry wyświetlania:

• maksymalny poziom jasności

• kontrast.

Wyświetlacz o maksymalnym poziomie jasności 200–220 cd / m2 (kandeli na metr kwadratowy) jest wystarczający do użytku wewnętrznego przy sztucznym oświetleniu. Im niższa wartość tego parametru, tym ciemniejszy obraz na wyświetlaczu. Nie polecam kupowania komputera mobilnego z ekranem, którego maksymalny poziom jasności nie przekracza 160 cd / m2. Do wygodnej pracy na zewnątrz w słoneczny dzień potrzebny jest ekran o jasności co najmniej 300 cd / m2. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jasność wyświetlacza, tym lepiej.

Kontrast statyczny i szachownica

Maksymalny statyczny kontrast ekranu to stosunek jasności kolejno wyświetlanych czerni i bieli. Na przykład współczynnik kontrastu 700: 1 oznacza, że wyświetlanie bieli będzie 700 razy jaśniejsze niż wyświetlanie czerni. Niemniej jednak w praktyce obraz prawie nigdy nie jest całkowicie biały lub czarny, dlatego dla bardziej realistycznej oceny stosuje się pojęcie kontrastu na szachownicy. Zamiast sekwencyjnego wypełniania ekranu czarno-białymi kolorami, wyświetlany jest na nim wzór testowy w postaci czarno-białej szachownicy. To dużo trudniejszy test dla wyświetlaczy, bo ze względu na ograniczenia techniczne nie da się wyłączyć podświetlenia pod czarnymi prostokątami i jednocześnie oświetlać biele z maksymalną jasnością. Dobry współczynnik kontrastu szachownicy dla LCD to 150: 1, doskonały - 170: 1.