Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 4:20

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?Korzystanie z grzejnika to wygodny sposób na szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu i dostarczenie ciepła do każdego pokoju. Dostępne w różnych rozmiarach i stylach, grzejniki pokojowe mogą pomóc zrównoważyć koszty użytkowania podczas mroźnych zimowych miesięcy. Wiele elektrycznych ogrzewaczy pomieszczeń ma również specjalne funkcje, takie jak automatyczna oscylacja i cyfrowe sterowanie, które zapewniają większą wygodę podczas pracy.

Pierwszym czynnikiem, który należy określić przed wyborem grzejnika, jest jego typ. Chociaż istnieje wiele stylów grzejników, istnieją zasadniczo trzy technologie ogrzewania, którym podlega każdy grzejnik elektryczny: promiennikowa, konwekcyjna i wymuszona wentylatorem. Grzejniki konwekcyjne zazwyczaj zapewniają równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia; promienniki zapewniają szybkie, punktowe ogrzewanie małych pomieszczeń; grzejniki z wymuszonym wentylatorem wykorzystują wewnętrzny wentylator, który wieje w poprzek elementu grzejnego. Zapewniają szybkie, rozległe ciepło, jednocześnie oszczędzając miejsce. Dobór odpowiedniego typu grzejnika do danego zastosowania to najlepszy sposób na zapewnienie efektywnej wydajności.

Możesz również rozważyć grzejnik ścienny. Niektóre modele są po prostu zawieszane na ścianie za pomocą wsporników, a inne, są faktycznie wpuszczane w ścianę. Są one powszechnie stosowane w hotelach, łazienkach i pokojach o ograniczonej przestrzeni.

Wydajność grzewcza

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w przypadku grzejnika, jest rozmiar przestrzeni, którą będzie on obejmował. Decyduje o tym moc znamionowa grzałki. Ogólnie rzecz biorąc, grzejnik pokojowy zużywa 10 watów mocy grzewczej do ogrzania każdego metra kwadratowego pomieszczenia. Tak więc typowy grzejnik o mocy 1500 W obejmie średniej wielkości pomieszczenia, gdy będzie używany jako dodatkowe źródło ciepła. Ta wskazówka jest jednak ogólną praktyczną zasadą, która nie ma zastosowania do każdego modelu. W zależności od technologii ogrzewania, środowiska wewnętrznego i zastosowania, niektóre przenośne grzejniki mogą zajmować więcej miejsca.

Efektywność energetyczna

Jeśli chcesz zachować niskie koszty ogrzewania, przed wyborem grzejnika warto porównać efektywność. Chociaż przenośnym grzejnikom elektrycznym brakuje obecnie standardowego poziomu wydajności, takiego jak wskaźniki EER występujące w przenośnych systemach prądu przemiennego, koszty eksploatacji grzejników można łatwo obliczyć przy użyciu prostego wzoru. Aby rachunki za prąd nie rosły w zawrotnym tempie, konieczne jest wybranie odpowiedniego, energooszczędnego grzejnika do otoczenia i wielkości pomieszczenia. Dodatkowo specjalne funkcje, takie jak tryby oszczędzania energii, regulowane termostaty, niska moc i programowalne zegary, pomagają zminimalizować zużycie energii i przyczyniają się do ekonomicznej eksploatacji.

Funkcje bezpieczeństwa

Jeśli nie są odpowiednio monitorowane, przenośne grzejniki mogą łatwo stanowić zagrożenie pożarowe. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Aby znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru, wielu producentów wyposaża swoje grzejniki elektryczne w chłodne w dotyku powierzchnie i inne zaawansowane funkcje zapewniające bezpieczną pracę. Niektóre grzejniki mają wewnętrzny wyłącznik, który automatycznie odcina zasilanie, jeśli grzejnik zostanie przypadkowo przewrócony. Ochrona przed przegrzaniem, kolejna nieoceniona funkcja bezpieczeństwa, jest również dołączona do większości urządzeń grzewczych. Przełącznik ten służy jako czujnik, który automatycznie wyłącza grzejnik, jeśli wewnętrzne komponenty osiągną niebezpieczną temperaturę.