Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 3:21

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć się szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów?W okresie jesienno-zimowym, kiedy każdy jest narażony na ryzyko zarażenia się groźnym wirusem, kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia. Dezynfekcja jest szczególnie ważna dla rodzin z dziećmi. Izolacja chorego członka rodziny nie zawsze jest skuteczna, a tylko dokładne oczyszczenie pomieszczenia specjalnymi środkami pomoże zapobiec infekcji wszystkich w domu. Jaki jest więc prawidłowy sposób dezynfekcji w domu?

Dezynfekcja to oczyszczenie pomieszczenia ze szkodliwych mikroorganizmów i toksyn. Jakie są sposoby ochrony mieszkania przed rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii?

Metoda nr 1. Środki chemiczne.

Codzienne czyszczenie na mokro wszystkich powierzchni poziomych nie tylko eliminuje chorobotwórcze bakterie, ale także poprawia jakość powietrza w mieszkaniu. Do dezynfekcji należy zakupić w sklepie jeden z produktów, który ma szkodliwy wpływ na wirusy, bakterie i grzyby. Może to być dowolny preparat na bazie monochloraminy lub wybielacza. Wybór jest ogromny i każdy może znaleźć odpowiedni środek dezynfekujący. Przed użyciem przeczytaj skład na etykiecie produktu i upewnij się, że nie jesteś uczulony na jego składniki.

Metoda nr 2. Środki ludowe.

W domu dezynfekcję można przeprowadzić znanymi i sprawdzonymi metodami. Może to być nadtlenek wodoru, kwas octowy, amoniak, a nawet nasycony roztwór chlorku sodu. Wszystkie te narzędzia pozwalają szybko i skutecznie zdezynfekować dom, gwarantując pozbycie się z pomieszczenia czynników chorobotwórczych.

Metoda numer 3. Olejki eteryczne.

Możesz zdezynfekować mieszkanie olejkami wlanymi do specjalnych lamp. Olejki eteryczne rozproszone w powietrzu usuwają wirusy i bakterie. Do dezynfekcji używaj olejków o działaniu antyseptycznym: z drzewa herbacianego, jodły, igieł sosnowych, eukaliptusa i cytryny. Przed użyciem olejków eterycznych upewnij się, że ty i twoja rodzina nie jesteście uczuleni na te produkty.

Metoda nr 4. Lampa ultrafioletowa.

Dezynfekcja widmem ultrafioletowym jest od dawna znana w placówkach medycznych. To bardzo skuteczny i dość tani sposób na oczyszczenie powietrza z wirusów i bakterii. W domu możesz użyć przenośnej lampy UV.

Dezynfekcja odbywa się w pustym pomieszczeniu. Wszyscy członkowie rodziny i zwierzęta muszą przebywać poza pomieszczeniem w czasie ekspozycji na promieniowanie UV. Przykryj akwarium grubym kocem. Czas przetwarzania pomieszczenia wynosi 15-20 minut, po czym pomieszczenie należy przewietrzyć.

Numer metody 5. Lampa solna.

Kryształy soli, które tworzą jony w powietrzu, zabijają większość wirusów i bakterii. Jednocześnie powietrze jest nasycone zdrowymi elementami soli morskiej. To urządzenie pozwala na dezynfekcję każdego pomieszczenia o powierzchni nie większej niż 10 m2. W przypadku większych pomieszczeń lampa solna będzie znacznie mniej skuteczna.

Metoda numer 6. Recyrkulator powietrza.

Recyrkulator bakteriobójczy umożliwia dezynfekcję mieszkania do 50 m2. Możesz użyć urządzenia o niższej mocy w oddzielnym pomieszczeniu. Recyrkulator przepuszcza przez siebie zanieczyszczone powietrze, oczyszcza je promieniami ultrafioletowymi i uwalnia z powrotem. Dzieci i zwierzęta mogą bezpiecznie przebywać w tym samym pomieszczeniu z włączonym recyrkulatorem.