Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 3:25

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?Wilgotność powietrza to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o komfortowej egzystencji człowieka. Niestety, współczesne warunki życia w środowisku miejskim bardzo często nie odpowiadają niezbędnym cechom i dlatego trzeba je sztucznie dostosować. Nawilżacze są urządzeniami gospodarstwa domowego do regulacji wilgotności i są tak samo ważne jak kuchenka czy kuchenka mikrofalowa w domu.

Czy potrzebuję nawilżacza?

Aby dowiedzieć się, czy potrzebujesz nawilżacza, wystarczy kupić niedrogi higrometr (urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza). Optymalna wilgotność powietrza (wartość charakteryzująca zawartość pary wodnej w atmosferze) zawiera się w przedziale od 40 do 60%. Jeśli liczba uzyskana przez ciebie w wyniku pomiarów jest poniżej tego limitu, potrzebujesz nawilżacza.

Rodzaje nawilżaczy

Zasadniczo nawilżacze powietrza dzielą się na trzy typy: tradycyjne (mechaniczne), parowe i ultradźwiękowe. Istnieją również nawilżacze typu combo z oczyszczaczem powietrza. Wszystkie z nich są przeznaczone do użytku wewnętrznego do 150 metrów sześciennych.

Nawilżacze „tradycyjne”

Najprostsze nawilżacze są „tradycyjne”, są też „nawilżaczami zimnymi”. Woda w takich nawilżaczach wlewa się do zbiornika, skąd wpada do studzienki na specjalne nawilżające wymienne wkłady. Wbudowany wentylator wdmuchuje przez nie powietrze i naturalnie je nawilża. Równocześnie z nawilżaniem usuwa się z powietrza kurz. Wadą nawilżacza zimnego jest maksymalny poziom wilgotności powietrza ograniczony do 60% oraz wysoki poziom hałasu.

Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe zgodnie z zasadą działania przypominają czajniki elektryczne - woda w nich gotuje się i wypływa w postaci zwykłej pary. Nawilżacze parowe mają wiele wad: wysoki poziom hałasu, gorącą parę (jej temperatura wylotowa wynosi 50-60 stopni) i duże zużycie energii (od 300 do 600 watów). Jednak mają też wiele zalet: doskonale radzą sobie nawet z bardzo brudną i twardą wodą, mogą być używane do inhalacji (do których nawet niektóre modele dołączane są specjalne dysze), ich wydajność waha się od 7 do 16 litrów dziennie, a wilgotność można zwiększyć do ponad 60%.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Najnowocześniejszy typ nawilżacza można nazwać ultradźwiękowym, w którym specjalna membrana o wysokiej częstotliwości wibracji „zamienia” wodę w zimną parę. Wśród zalet takich urządzeń można zauważyć możliwość regulacji wymaganego poziomu wilgotności - zarówno automatycznie, jak i ręcznie (za pomocą wbudowanego higrostatu), a także niski poziom hałasu w porównaniu do odpowiedników mechanicznych i parowych. Ponadto wśród zalet można wymienić funkcję podgrzewania wody (w niektórych modelach), co pozwala zabijać drobnoustroje.

Funkcje i charakterystyka

Pomimo różnic w zasadzie działania wszystkie nawilżacze domowe mają wspólne cechy i funkcje, zgodnie z którymi można je porównać nawet bez uwzględnienia typu. Dla każdego nawilżacza można znaleźć dane techniczne, takie jak przepływ wody i pojemność zbiornika. Na podstawie tych danych łatwo będzie obliczyć, jak długo urządzenie może pracować bez tankowania i ile wody dostanie się do powietrza. Aby określić, jaka objętość nawilżacza będzie optymalna dla pomieszczenia, należy znać jego obszar. Na przykład dla pokoju o powierzchni 20 metrów kwadratowych wystarczy objętość 4-5 litrów, a na 30 metrów zalecamy zwrócenie uwagi na modele ze zbiornikiem o pojemności 6-7 litrów.