Najnowsze wiadomości

Parownica do ubrań – który model będzie najlepszy?

Jaki monitor do laptopa wybrać?

Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć...

23 stycznia 2022 4:13

Ranking ekspresów do kawyJeśli jesteś przyzwyczajony do rozpoczynania dnia od filiżanki aromatycznej kawy, to zapewne wiesz, że ręczne przygotowanie tego napoju zajmuje dużo czasu. Ekspresy do kawy pozwolą ci cieszyć się pyszną kawą przy minimalnym nakładzie pracy i czasu. Urządzenia te znacznie upraszczają proces parzenia prawdziwej kawy. Ponadto można je wykorzystać do przygotowania gatunków kawy, których nie można zrobić ręcznie, takich jak espresso, cappuccino czy latte. A ekspresy do kawy robią napój automatycznie, wystarczy nacisnąć kilka przycisków, aby wybrać program gotowania.

Na rynku ekspresów do kawy włoscy producenci (Saeco, Smeg i DeLonghi) udowodnili, że mogą się pochwalić niezawodnymi produktami. Ich modele są funkcjonalne, mają stylowy wygląd i są maksymalnie wygodne w obsłudze i użytkowaniu. Niemiecka firma Bosch tradycyjnie wyróżnia się wysoką jakością montażu wszelkich urządzeń, w tym ekspresów do kawy. Wybierając ekspres do kawy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę preferowany dla siebie sposób przygotowania, a także wielkość porcji i rodzaj kawy.

Ekspres przelewowy to najprostsze i najwygodniejsze urządzenie do parzenia kawy w domu. Sposób przygotowania przy użyciu ekspresu przelewowego nazywany jest również filtracją: woda podgrzana do około 90 stopni przepływa pod własnym ciężarem przez filtr z kawą mieloną, po czym wpływa do zbiornika na gotowy napój. Większość modeli wyposażona jest w funkcję automatycznego podgrzewania tego zbiornika, co oznacza, że gotowa kawa pozostanie gorąca przez długi czas. Ekspresy przelewowe pozwalają na przygotowanie tylko jednego rodzaju kawy, moc napoju regulowana jest ilością wody oraz ilością kawy w filtrze. W zależności od modelu rozmiar zbiornika waha się od 2 filiżanek do 15, więc musisz wybrać objętość w zależności od potrzeb.

Ekspres ciśnieniowy pozwala szybko i sprawnie przygotować różne rodzaje kawy. Zasada działania ekspresu: woda pod ciśnieniem pary przepływa przez róg (element ekspresu do kawy, do którego nalewana jest kawa mielona), po czym napój jest podawany do filiżanki. Dlatego głównym parametrem takich ekspresów jest „ciśnienie pompy”. Im wyższe ciśnienie pary, tym szybciej będzie przygotowany napój i tym smaczniejsza będzie kawa. Na przykład modele z ciśnieniem do 5 barów przygotują jedną filiżankę espresso przez około 2 minuty, a przy ciśnieniu 15 barów - nie dłużej niż 30 sekund. Ekspresy do kawy mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu na róg.

Ekspres do kawy na kapsułki wykorzystuje kapsułki do przygotowania napoju. Do zalet ekspresów kapsułkowych należy wygodny i szybki system parzenia (filiżanka kawy przygotowywana jest w zaledwie 30-60 sekund), łatwość obsługi i kontroli oraz różnorodność gotowych aromatów kawowych. Ekspresy kapsułkowe wyróżnia wysoka jakość smaku powstałego napoju oraz niska cena. Należy jednak powiedzieć, że materiały eksploatacyjne (kapsułki) do tych maszyn są dość drogie i racjonalne będzie kupowanie ekspresu do kawy na kapsułki, jeśli nie pijesz kawy zbyt często - tylko kilka razy w tygodniu.

Większość nowoczesnych ekspresów do kawy pozwala na wybór nie tylko stopnia zmielenia kawy, ale także temperatury, objętości napoju w filiżance oraz jego mocy. Kupując ekspres do kawy, należy wziąć pod uwagę objętość zbiornika na wodę. Ten parametr zależy od tego, jak często ty i członkowie twojej rodziny pijecie kawę. Jeśli pijesz espresso nie więcej niż jeden lub dwa razy dziennie, wystarczy ograniczyć się do małego modelu ze zbiornikiem na wodę do 1 litra. Jeśli kupisz ekspres do kawy do biura, objętość powinna wynosić około 15-25 filiżanek.Najlepsze ekspresy roku 2020!

1. Saeco Lirika One Touch Cappuccino Titan

2. Sencor SES 4040BK

3. Krups Evidence EA8901

4. Saeco Lirika Black

5. Philips EP3241/50